Kabina suszarnicza dezynfekcyjna do ubrań, rękawic, butów - typ KSD
KABINY SUSZARNICZE
Kabina suszarnicza dezynfekcyjna
- typ KSD
Służy do suszenia i dezynfekcji rękawic, butów, odzieży
W przypadku gdy kabina nie jest wyposażona w aparat dezynfekujący służy tylko do suszenia i wypalania wsadu.
Brak na rynku odpowiedniego sprzętu − wielofunkcyjnego urządzenia suszarniczego, które by łączyło nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie spowodował, iż Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych IZOTERMA zaprojektował i wdrożył do produkcji wielofunkcyjną kabinę suszarniczą typ KSD.
PRZEZNACZENIE
-
Przemysł i usługi
1. Procesy technologiczne
2. Ubojnie, rzeźnie, mleczarnie
Wyrób spełnia wymagania sanitarne. - Rekreacja i sport − turystyka, sporty zimowe
Konstrukcja kabiny oraz jej wyposażenie eksploatacyjne stwarza wiele możliwości jej zastosowania: ogrzewania, wypalania, suszenia, nawilżania, odkażania. Pozwala na przeprowadzenie operacji technologicznych dotyczących materiałów, surowców, detali a także operacji technologicznych w fazie produkcji wyrobów przemysłowych i przetwórstwie rolno-spożywczym.
Dezynfekcja (odkażanie) postępowanie mające na celu zniszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów.
W kabinie zastosowano generator ozonu. Ozon posiada silne właściwości dezynfekujące oraz utleniające i jest powszechnie wykorzystywany na całym świecie w zwalczaniu: bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i ich zarodników, roztoczy, insektów i gryzoni (poprzez likwidowanie ścieżek zapachowych). Wykorzystywany jest również do usuwania nieprzyjemnych zapachów: dym papierosowy, zapachy ludzki i zwierzęce, spalenizna, stęchlizna itp. Przy pomocy ozonu odgrzybia się klimatyzacje w samochodach. Trójtlenek ozonu jest gazem bardzo nietrwałym. W momencie styczności z bakteriami, wirusami i brzydkimi zapachami dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie, jednocześnie sam ulega zniszczeniu i pozostaje czysty tlen.
Drzwi posiadają (opcjonalnie) profil uszczelniający.
UWAGA
W pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie podczas procesu ozonowania zachodzącego w kabinie. Kabina wyposażona w generator ozonu (a także w lampy ozonowe i bakteriobójcze) posiada oddzielną instrukcję obsługi, z którą należy się zapoznać, zasady przestrzegać i przechowywać w dostępnym miejscu.
Zaleca się, aby ustawić temperaturę suszenia na 45°C w przypadku butów lub przedmiotów wykonanych z naturalnej skóry. Zbyt wysoka temperatura suszenia może uszkodzić skórzane obuwie lub inne materiały, takie jak Gore-Tex. Prosimy, aby również zwrócić uwagę na ustawioną temperaturę, jeżeli mamy zamiar suszyć przedmioty delikatne lub specjalne. Zabrania się ustawiania temperatury suszenia powyżej tolerancji przedmiotu, który zamierzamy wysuszyć. Należy dokonać kontrolowanej próby suszenia poszczególnych przedmiotów, zaczynając od najniższej temperatury i najkrótszego czasu.
Producent nie bierze odpowiedzialności za szkody spowodowane zastosowaniem niewłaściwej temperatury i czasu suszenia dla danego materiału.
Rys. 1 Schemat przepływu gorącego powietrza w kabinie
- Kabina nie ma swojego odpowiednika na rynku handlowym.
- Posiada wielką pojemność suszonego wsadu przy małej zajętości powierzchni podłogi (m2).
- Kabina suszarnicza jest konstrukcją zwartą, zamkniętą:
– niemiłe zapachy odprowadza na zewnątrz pomieszczenia do atmosfery,
– nie zaburza wystroju i estetyki pomieszczenia. - Wielofunkcyjność − różnorodność suszonego wsadu oraz duża pojemność kabiny eliminuje konieczność zakupu dodatkowego sprzętu.
- Kabina wyposażona w specjalistyczny osprzęt do różnego wsadu – rodzajowego i ilościowego, umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie ilości, bez użycia narzędzi, wyposażenie montowane bezpośrednio przed lub w czasie pracy, w zależności od doraźnych potrzeb – półki, haki.
- Niski koszt suszenia wsadu, energooszczędność, skuteczność suszenia oraz dezynfekcja, estetyka, bezpieczeństwo ludzi i środowiska (ozonowanie).
Kabina służy do suszenia różnorodnego wsadu - w zależności od potrzeb, np. odzieży roboczej, używanej przy wykonywaniu codziennych prac zawodowych przez pracowników szczególnie, gdy prace wykonywane są na wolnym powietrzu. Specjalnie zaprojektowana do pełnienia założonej funkcji. Technicznie - nowoczesna, bezkonkurencyjna na rynku. Kabina może pracować w atmosferze dużej wilgotności, podwójnie zabezpieczona antykorozyjnie: wykonana z blachy stalowej ocynkowanej i następnie malowana elektrostatycznie.
- suszenia wypranej i zawilgoconej odzieży roboczej i ochronnej
przewietrzania odzieży roboczej - suszenia rękawic roboczych
- suszenia butów roboczych
- suszenia materiałów technicznych i rolniczych
- suszenia i podgrzewania detali w procesach technologicznych
- suszenia i podgrzewania sprzętu turystyczno – sportowego: kombinezony, szale, skarpety, buty narciarskie, łyżwy itp.
- ozonowanie – dezynfekcja w zakładach przemysłu spożywczego: rzeźnie, ubojnie, mleczarnie jako ciąg śluzy sanitarnej, a także innych procesów suszarniczych
Wszystkie procesy można wykonywać w jednym urządzeniu − kabinie suszarniczej typ KSD produkcji ZPUG IZOTERMA.
Standardowe (drążek, jedna półka).
Kabinę ustawić w pomieszczeniu zamkniętym na równej i czystej powierzchni. Wypoziomować od wewnątrz – typ KSD (cztery otwory − załączone zaślepki). Do otworu Ø 100 w górnej części kabiny należy podłączyć rurę spiro (załączona) i połączyć z istniejącą kratką wentylacyjna pomieszczenia. Przewód zasilający z wtyczką o dł. L = 2,3 mb dla bezpieczeństwa podczas transportu chowany jest w górnej pokrywie kabiny, należy wyjąć, rozwinąć, podłączyć do gniazda sieciowego 230V z uziemieniem. Sprawdzić posadowienie kabiny oraz sterownik, następnie zadać kabinie próbną pracę bez wsadu.
Pracą kabiny steruje się programatorem pracy – czasu i temperatury typ IZOTERMA - BZ 2.
Programy pracy
- suszenie 2,0 kW
- przewietrzanie, wentylowanie – 46 W
- dezynfekcja – wg instrukcji
Sterownik został zaprojektowany do kabiny suszarniczej, posiada kilka funkcji: nastawa czasu i temperatury – wartości zaprogramowanej i rzeczywistej, blokady temperatury, wskaźnik wilgotności. Sterownik jest prosty w obsłudze – intuicyjny. Lampa bakteriobójcza i generator ozonu włączane są ręcznie z nastawą czasową.
Kabina − konstrukcja samonośna wykonana z blachy stalowej ocynkowanej, lakierowana, zgrzewana, drzwi dwuskrzydłowe z zamkiem. Osprzęt kabiny wykonany z profili stalowych.
Zespół grzejno-wentylatorowy znajduje się u góry, w suficie kabiny, tam też przyłącza się rurę spiro, którą podłącza się do kratki wentylacyjnej, w celu wyprowadzenia na zewnątrz pary wodnej, niemiłych zapachów oraz ozonu (w przypadku, gdy kabina wyposażona jest w generator ozonu, po operacji ozonowania należy pomieszczenie wywietrzyć). Załadunek i wyładunek wsadu może się odbywać w trakcie trwania zaprogramowanego programu suszenia – przy otwartych drzwiach kabiny program jest przerywany i jest w czuwaniu.
Kabinę obsługiwać może każdy pracownik wykazujący kulturę techniczną w stopniu koniecznym do obsługi urządzeń technicznych oraz przestrzegający przepisów BHP.
Pracownika należy zaznajomić z działaniem osprzętu w kabinie.
Proces suszenia i podgrzewania jest operacja technologiczną, w związku z tym potrzebna jest wiedza, którą zdobywa się najczęściej empirycznie – w praktyce codziennej.
Trawestując: suszenie i podgrzewanie można porównać do procesu przyrządzania potrawy. Założony wynik można osiągnąć w bardzo krótkim czasie przy wysokiej temperaturze lub (korzystniej) w dłuższym czasie niższą temperaturą.
Instalacja kabiny i jej obsługa wraz ze sterownikiem programatora winna być poprzedzona zapoznaniem się z instrukcją obsługi wyrobu.
W przypadku wyposażenia kabiny w urządzenie dezynfekujące np. generator ozonu – koniecznie należy zapoznać się z instrukcją jego użytkowania i przestrzegać określonych zasad.
- Cały asortyment wyposażenia eksploatacyjnego można bardzo szybko zdemontować bez użycia narzędzi i przystosować kabinę do innej funkcji, np. suszenia odzieży lub do celów technologicznych.
- Suszenie wsadu należy przeprowadzać w temperaturze nie wyższej niż 45 ºC, należy uwzględnić własne wymogi technologiczne.
- Korzystny (nie zawsze) wynik można osiągnąć w bardzo krótkim czasie przy wysokiej temperaturze lub (korzystniej) w dłuższym czasie niższą temperaturą.
- Zaleca się, aby podczas załadunku wsadu zachować między nimi odległości 1 ÷ 2 cm, tak aby wsad się nie stykał, w osi pionowej kabiny zachować niewielką przerwę.
- W przypadku suszenia na półce materiałów sypkich małej granulacji uzgodnić rodzaj i konstrukcję półki.
- Zabrania się zamykać wylot powietrza z rury spiro.
- Kabina oraz jej wyposażenie − zaprojektowane do pracy w temperaturze max. 50 ºC. Do pracy w wyższej temperaturze wykonujemy na indywidualne zamówienie.
- W przypadku wyposażenia specjalistycznego, opcjonalnego należy ściśle przestrzegać instrukcję ich użytkowania.
- Fabryczną blokadę temperaturową można wykonać według życzenia inwestora.
- Kabina posiada zabezpieczenie temperaturowe ppoż. oraz niekontrolowanego wzrostu temperatury.
- Zamek zamknięcia drzwi ryglowany trzypunktowo z kluczem.
- Badania potwierdzające spełnienie wymogów CE.
- Wyrób dopuszczony do obrotu handlowego.
Typoszereg kabin suszarniczych typ KSD i KSD-K, produkowanych przez ZPUG IZOTERMA
Lp. | Typ 230V 50Hz | Wymiary − mm | Moc kW | Ilość drzwi | Ciężar bez wyposaż. kg | Wykonanie | |||
B | G | H | Ø | ||||||
1. | KSD – 80 | 800 | 600 | 1825 | 100 | 2,0 | 2 | 66,0 | bl.oc. lakierow. |
2. | KSD – 100 | 1000 | -”- | -”- | -”- | 2,0 | 2 | 76,0 |
typ KSD – kabina do suszenia rękawic, butów, odzieży roboczej, sportowej i turystycznej. Konstrukcja stalowa, blacha ocynkowana, lakierowana.
Poszczególne typy kabin różnią się wymiarami gabarytowymi i wyposażeniem komór grzewczych. Posiadają zabezpieczenia – przeciwpożarowe oraz przeciw niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, zamek patentowy ryglowany trzypunktowo. Przewód zasilający z wtyczką L = 2,3 mb, do transportu i przechowywania (w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem) chowany w górnym wieńcu kabiny w suficie, w osi tylnej ścianki. Po wyjęciu z górnego wieńca przewód podłącza się do sieci elektrycznej.
Przykłady zastosowań
- Przemysł i usługi: budowa, naprawa, konserwacja: dróg, mostów, trakcji elektrycznej, kolejowej, tramwajowej, lotniskowej, stanice graniczne, straż pożarna, górnictwo, praca w chłodniach, zastosowanie mieszane – suszenie odzieży i ogrzewanie szatni pracowniczych.
- Procesy technologiczne: podsuszanie i suszenie detali oraz materiałów sypkich i stałych.
- Ośrodki rekreacyjne sportów zimowych: domy wczasowe, schroniska, hotele, ośrodki SPA.
Suszony i dezynfekowany wsad w kabinie
Proces suszenia – kinematyka przepływu powietrza
Zespół grzejno-wentylacyjny oraz sterownik mieści się w górnej części kabiny, w oddzielnej komorze – takie rozwiązanie zabezpiecza przed przypadkowym uszkodzeniem, jak również jest bezpieczne dla użytkownika kabiny.
Po zaprogramowaniu i włączeniu kabiny do pracy, powietrze pobierane jest przez wentylator turbinowy z bezpośredniego otoczenia przez otwory pokrywy sufitu następnie tłoczone do grzejnika radiatorowego. Ogrzane powietrze z dużą szybkością kierowane jest w dół w kierunku podłogi kabiny, po odbiciu powraca w górę tworząc burzliwy przepływ w całej objętości wnętrza kabiny. Ten sposób nie tylko osusza wsad od góry, ale także od dołu, burzliwy przepływ powietrza penetruje wszelkie możliwe zakamarki suszonego wsadu.
W kabinie następuje separacja powietrza. Część kierowana jest na zewnątrz wyprowadzając wilgoć z kabiny do kanału wentylacyjnego, pozostała część suchego powietrza wprowadzana jest ponownie do obiegu i uzupełniona powietrzem z pomieszczenia przechodzi przez zespół grzejno-wentylacyjny.
Turbulentny przepływ powietrza w kabinie powoduje, iż proces suszenia jest, dokładny, stosunkowo krótki − tym samym ekonomiczny.
Dane techniczne kabin suszarniczych typ KSD
Napięcie zasilania | 230 V 50 Hz | |
Moc ogrzewania | 2,0 kW | |
Wydajność wentylatora turbinowego | 240 m3/h | |
Moc wentylatora | 46 W 64 Pa – spręż statyczny wentylatora | |
Długość przewodu zasilającego kabiny | L = 2,3 mb | |
Przyłącze rury wylotu wilgotnego powietrza | R Ø = 100 mm, L = 1,0 mb | inne dł. za dopłatą |
Sterownik elektronicz. czasu pracy i temp. | Nastawa czasu pracy co 15 min. do 8 godz., temperatura max. 50 °C | |
Sygnalizator pracy urządzenia | + | |
Samoczynny wyłącznik termiczny zespołu grzejnego | + | |
Wyłącznik dopływu prądu p. poż. pracy urządzenia | + | |
Mikrowyłącznik otwartych drzwi | + | |
Zamknięcie kabiny | zamek ryglowy trzypunktowy z kluczem | |
Zabezpieczenie konstrukcji | blacha ocynkowana, lakierowana elektrostatycznie | |
Gwarancja | 2 lata (inne − wg dostawców) | |
Certyfikaty | CE, B, atest higieniczny, deklaracja zgodności | |
Wyposażenie standardowe w cenie kabiny | ||
Pakiet standard | Elektroniczny programator czasu i temperatury Wskaźnik wilgotności Rura spiro wraz z kołnierzem Ø = 100 L = 1,0 mb Opaski zaciskowe Ø = 100 − 2 szt. Stopki poziomujące, zaślepki otworów | |
Wyposażenie eksploatacyjne za dopłatą | ||
DRĄŻEK Ø = 20 | 1 szt. | |
PÓŁKI − służą do położenia wsadu | 15 szt. − max. | |
HAKI L = 95 zawiesza się na konstrukcji | szt. wg zamówienia | |
HAKI L = 300 zawiesza się na konstrukcji | ———-”———- | |
Wyposażenie specjalne opcjonalne – do wyboru za dopłatą | ||
Lampa bakteriobójcza UV | ||
Generator ozonu | ||
Profil uszczelniający drzwi |
Sterownik kabiny suszarniczej typ IZOTERMA - BZ 2
Opis sterownika
- Włączenie ogrzewania
- Włączenie wentylatora
- Wyłączenie pracy
- Nastawa i wskaźnik czasu co 15 min do 8 godz.
- Wyświetlacz: czasu pracy, temp. zaprogramowanej i rzeczywistej
- Nastawa i wskaźnik temperatury pracy od 10 °C do 50 °C
- Wskaźnik wilgotności i temperatury wydalanego powietrza
- Włączenie dezynfekcji
- Gwarancja na kabinę 2 lata (sterownik, inne − wg dostawców).
- Serwis producenta - bezproblemowy.
Jedynie woda i mydło oraz miękka szczotka lub ściereczka mogą być użyte do czyszczenia kabiny. Nigdy nie używać substancji lotnych. Jeżeli na podłodze suszarki zgromadzi się woda, należy ją usunąć gąbką lub ściereczką. Podłoga kabiny winna być zawsze utrzymywana w najwyższej czystości. Jeśli suszarka jest sucha można ją odkurzać odkurzaczem. Do czyszczenia nie można używać myjek wysokociśnieniowych. Na podłodze kabiny można rozłożyć gazety zabezpieczając przed jej zanieczyszczeniu. Zawsze wcześniej należy odłączyć przewód zasilający od sieci 230 V.
- Wsad nie może ociekać wodą.
- Jeżeli kabina wyposażona jest w generator ozonu, należy ściśle przestrzegać procedury jego włączenia do pracy, według załączonej instrukcji.
- Buty, odzież i inne wyroby, które były w kontakcie z substancjami lotnymi (środki do prania chemicznego, usuwania plam) nie mogą być suszone w kabinie, gdyż grozi to samozapłonem.
- Nie suszyć ubrań traktowanych benzyną, lub innymi środkami lotnymi i łatwopalnymi. Może to doprowadzić do powstania mieszanki wybuchowej.
- Kabinę należy eksploatować w pomieszczeniu, w temperaturze nie niższej niż 5 oC dostatecznie wentylowanym.
- Kabina pracując wydziela wilgotne powietrze, które należy odprowadzić na zewnątrz pomieszczenia. Należy zapewnić dopływ powietrza, aby następowała jego wymiana.
- Otwory w górnej pokrywie kabiny: ssący i tłoczący nie mogą być zatkane.
- Upewnij się, że wylot powietrza w kanale wentylacyjnym nie jest zablokowany.
- Przy suszeniu wsadu o małej wilgotności i w pomieszczeniu o dobrej wentylacji nie ma konieczności podłączenia kabiny do systemu wentylacyjnego.
- Zawsze sprawdź dlaczego wyłącznik termiczny wyłączył ogrzewanie. Dwa możliwe powody to: zablokowany wylot powietrza z grzejnika w kierunku podłogi kabiny lub zablokowany wylot powietrza z kabiny (otwór w suficie kabiny).
- Maksymalna temperatura pracy wewnątrz kabiny 50°C (blokada).
- Nie wolno podłączać urządzenia do sieci o napięciu znamionowym innym niż 230 V.
- Wtyczkę przewodu zasilającego urządzenia należy podłączyć do gniazda sieciowego wyposażonego w bolec zerujący.
- Jeżeli przewód zasilający lub wtyczka ulegnie uszkodzeniu należy wymienić na nowy przez osobę uprawnioną.
- W sytuacjach zagrożenia dla ludzi lub pomieszczenia, należy odłączyć zasilanie poprzez wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego. Należy zapewnić łatwy dostęp do gniazda elektrycznego.
- Jeżeli kabina przez długi czas nie będzie użytkowana przewód zasilający należy zabezpieczyć − wyjąć z gniazda zasilającego i wsunąć do kabiny przez otwór w górnym wieńcu.
- Kabinę ustawić na suchej, płaskiej i równej powierzchni i wypoziomować i unieruchomić.
- Zabrania się użytkowania urządzenia w pomieszczeniach niebezpiecznych pożarowo i zagrażających wybuchem.
- Urządzenie powinno być eksploatowane w bezpiecznej odległości od przedmiotów łatwopalnych.
- Sprawdzić czy kabina nie jest uszkodzona. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia nie należy jej użytkować.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami IZOTERMY i dostawców dot. części zapasowych i naprawy.
- Upewnij się, że produkt nie został uszkodzony podczas transportu. Wszelkie uszkodzenia mogą być zgłoszone sprzedawcy w ciągu 7 dni.
- Po rozpakowaniu należy stwierdzić czy wyrób jest zgodny z zamówionym.
- Nie należy pozostawiać włączonego urządzenia bez nadzoru, jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci, osoby niepełnosprawne lub zwierzęta.
- Jeśli użyte były produkty do zmiękczania tkanin lub elektrostatyczne przestrzegać instrukcji ich producenta.
- Kabina do suszenia nie jest przeznaczona do użytkowana: przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonej zdolności fizycznej, czuciowej lub psychicznej, a także przez osoby nie mające doświadczenia lub znajomości sprzętu, chyba że odbywa się to pod nadzorem lub zgodnie z instrukcją użytkowania przekazanej przez osoby odpowiadające za ich bezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę na dzieci, zwierzęta domowe, aby nie zostały zamknięte w kabinie.
- Nie pozwalać dzieciom bawić się w kabinie ani w jej pobliżu.
- Opakowania z tworzyw sztucznych, takie jak styropian, folia, powinny się znajdować poza zasięgiem dzieci.
CE B atest higieniczny, deklaracja zgodności.
Kabinę należy transportować w pozycji pionowej − pozycji pracy na palecie euro, nie piętrować kabin, nie ma szczególnych zaleceń dotyczących bezpiecznego magazynowania i transportu. Należy zwrócić uwagę, aby w transporcie wyrób był składowany bezpiecznie, w pomieszczeniu nie wilgotnym, bez możliwości uszkodzeń mechanicznych podczas magazynowania − niekontrolowanego przesuwania, wstrząsów, wywrócenia itp.
Inne szafy suszące
- Szafy do suszenia odzieży roboczej typ SSO - szafy suszące
UWAGA
Zastrzegamy sobie prawo do zmian konstrukcyjnych wyrobów. Strona internetowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego
IZOTERMA
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową, aby uzyskać więcej informacji na temat kabin typu KSD.
KONTAKT
NUMER TELEFONU
+48 71-318-58-95
+48 71-318-58-96
+48 728 168 002
ADRES E-MAIL
izoterma@izoterma.com.pl