Ogrzewanie ławkowe kościołów

OGRZEWANIE STREFOWE – ŁAWKOWE

Rewolucyjne podejście do ogrzewania kościoła

Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych IZOTERMA produkuje wyroby o zaawansowanej technologii:
System IZOTERMA jako jedyny spełnia podstawowe warunki takie jak skuteczne ogrzewanie przy niskich temperaturach, nie zmienia mikroklimatu, nie wpływa na wilgotność względną wnętrza zabytkowego kościoła, nie zaburza ładu i estetyki wnętrza kościoła.
lined brown pew benches

Sposoby montażu płyt promiennikowych IZOTERMA

Technologia XXI w. – w płytach wykorzystano widmo promieniowania podczerwieni – to nic innego jak promieniowanie słoneczne pozbawione szkodliwego widma promieniowania UV.
Podstawowym powodem jest zapewnienie ciepła ludziom podczas odbywającego się nabożeństwa.
Płyty promiennikowe IZOTERMA to bezkonkurencyjny system ogrzewania kościoła. Jako jedyny wypełnia wymogi konserwatorskie przy spełnieniu podstawowego warunku skuteczności ogrzewania. Nie zaburza mikroklimatu wnętrza, nie przyczyniając się w długim okresie czasu do zabrudzenia ścian, osadzenia kurzu, nie powoduje turbulencji cząsteczek powietrza, nie przesusza detali architektonicznych, nie powoduje degradacji – zniszczenia dzieł sztuki będących w kościele, nie obniża wilgotności względnej a przez to jest zalecany przez konserwatorów zabytków.
Ograniczony budżet nie pozwala ogrzewać kościoła przez cały sezon grzewczy w sposób ciągły. Wysokie wnętrze, duże otwarte przestrzenie, ograniczone powierzchnie ścian (zajętość), duże okna i drzwi, słaba izolacja termiczna ścian a przede wszystkim brak izolacji termicznej podłogi powoduje, że koszty ogrzewania kościoła w sposób ciągły są bardzo wysokie.
Rewolucyjne podejście do ogrzewania kościoła polega na montażu płyt promiennikowych w ławkach, które dostarczają ciepło w ściśle określonym miejscu i czasie na poziomie podłogi, rozwiązuje problem ogrzewania kościoła przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Koszty są wprost proporcjonalne i ściśle związane z ilością zajętych miejsc siedzących. Wysoka emisyjność promieniowania cieplnego, czyni z grzejników niezwykle skuteczny system ogrzewania.
Wytwarzane ciepło przekazywane bezpośrednio ludziom siedzącym w ławkach. Każda ławka może być włączana niezależnie, a zatem koszty eksploatacyjne są obniżone do absolutnego minimum, można powiedzieć: opłata na zasadzie „płać za ławkę”. Pamiętaj, że koszty skutecznego ogrzewania nie mogą być już niższe. System pozwala ogrzewać skutecznie kościół – okazjonalnie (1 godzina) a także ogrzewać w sposób ciągły przez cały sezon grzejny (w tym przypadku należy zdecydowanie ograniczyć moc grzejną zainstalowanym regulatorem mocy).

Pełne ogrzewanie

Ogrzewanie wszystkich stref ławkowych.

Ogrzewanie strefy

Włączona jedna strefa ogrzewania.

Kościół nieużytkowany

Całkowite wyłączenie ogrzewania.

Większość innych systemów grzejnych wymaga stałego funkcjonowania – ogrzewania, także wtedy gdy kościół nie jest użytkowany – po to, aby utrzymać temperaturę otoczenia na kolejne nabożeństwo. Nasz system nie wymaga stałego ogrzewania, serwisowania – jest włączany tylko na czas Mszy Św., dlatego koszty ogrzewania wynoszą 0 zł.

Płyty grzejne promiennikowe

Energię promienistą oddają prostopadle do swojej powierzchni (niezależnie od tego, czy są zamocowane poziomo, czy pionowo). Płyty ogrzewają nie tylko dolne partie kończyn na poziomie podłogi, również całą postać człowieka siedzącego w ławce do wysokości 1,5 – 2 metrów po 2 – 3 godzinach ogrzewania. Ten sposób ogrzewania jest skuteczny nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -20 oC. Płyty posiadają szerokość B = 300 mm i moc 240 W/mb. Płyta grzejna o długości 1m wytwarza ciepło w ilości 200 kcal/godz. Długości płyt grzejnych dostosowane są do długości siedziska w ławkach.
Ciepło oddawane jest na poziomie podłogi w ławce. System grzejny włączany jest okazjonalnie – na czas Mszy Św. Płyty grzejne montuje się na całej długości ławki – nad klęcznikiem lub pod siedziskiem. Skuteczność ogrzewania w naszych warunkach klimatycznych wymaga spełnienia poniższych parametrów wynikających z naszego wieloletniego doświadczenia, i tak: szerokość płyty min. B=300 mm, moc min. 240 W/mb, minimum 100 kcal – ilość ciepła przeznaczona dla jednej osoby wciągu godziny. Płyta grzejna powinna posiadać element grzejny, który ciepło oddaje na drodze promieniowania całą swoją powierzchnią.

System ogrzewania strefowego IZOTERMA pozwala dobrać odpowiednie sterowanie sekcyjne a także całego systemu grzejnego do wymogów obsługi:
* włącz / wyłącz - proste sterowanie sekcjami
* sterowanie mocą grzejną w sekcjach – pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej a także obniża temperaturę grzejnika, regulacja płynna w zakresie od 100% mocy do 0%.
* rozdzielnia umieszczona w zakrystii – elektroniczna, programowalna – umożliwia regulację mocy (obniżenie) w poszczególnych sekcjach, nastawę czasu ogrzewania w okresie tygodniowym a także podtrzymanie temperatury przy użyciu sondy temp.

rozeznajemy potrzeby inwestora, gdy jest to niezbędne dokonujemy wizji, przedstawiamy rozwiązanie i określamy zestawienie urządzeń wraz z kalkulacją kosztów ich zakupu.
Masz wybór: skorzystać z wykonania pełnej instalacji elektrycznej wraz z zakupem urządzeń, którą wykona ekipa montażowa profesjonalnych elektryków kontraktowych, którzy przedyskutują z Tobą wcześniej i wybiorą najlepszą opcje instalacji lub, co uważamy za bardzo praktyczne, skorzystanie ze swojego zaufanego elektryka. Nie będziemy mieli nic przeciw temu, aby parafialny elektryk montował system grzejny, my w każdej chwili służymy pomocą i doradztwem technicznym. To pozwala obniżyć koszty montażu, dostosować prace do zajętości kościoła, skrócić termin wykonania i znacznie obniżyć koszty prac instalacyjnych a w razie potrzeby elektryk jest na miejscu.
Płyty promiennikowe są skuteczne, bezpieczne w użytkowaniu, wandaloodporne, energooszczędne. Certyfikaty: CE, B, TÜV. Gwarancja na wyrób – 10 lat. Trwałość wieloletnia.

Uwaga – pamiętaj: koszty zużycia energii są bardzo niskie. Możesz je jeszcze obniżyć, ale czy ogrzewanie będzie skuteczne? Jeżeli ktoś oferuje system o kosztach eksploatacyjnych kilka razy niższych – będzie on nieskuteczny!

Przykłady ogrzewania strefowego w kościele

Natychmiastowe ciepło na poziomie podłogi w danym czasie i miejscu realizowane energią elektryczną

Ławki stałe

Płyta promiennikowa podczerwieni na długości ławki nad klęcznikiem

Ławki stałe

Płyta promiennikowa podczerwieni na długości ławki pod siedziskiem

Ławki ruchome i krzesła

Wyspa grzejna zamontowana pod ławkami lub krzesłami.

Płyty ławkowe promiennikowe typ K

Ogrzewanie ławkowe IZOTERMA to nic innego jak ogrzewanie podłogowe, lecz pozbawione jego istotnych wad: zapewnia natychmiastowe ciepło, brak bezwładności cieplnej, precyzyjną kontrolę temperatur stref grzejnych, niskie zużycie energii elektrycznej, prosty montaż, nie ingeruje w strukturę budowlaną podłogi, bezawaryjne, bezobsługowe, można ogrzewać poszczególne strefy w określonym czasie i miejscu.

Ten system pozwala ogrzewać kościół w określonym czasie, ale też sposób ciągły przez cały sezon grzejny w celu osiągnięcia we wnętrzu żądanej temperatury.

Płyty promiennikowe podczerwieni – oddają energię promienistą tylko w jedną stronę, prostopadle do swojej płaszczyzny niezależnie w jakiej pozycji są zamontowane. Natychmiastowe i niezawodne ogrzewanie w danym miejscu i czasie. Płyty promiennikowe służą do ogrzewania i dogrzewania strefowego. Swoje ciepło oddają na poziomie podłogi, ogrzewają nogi człowieka siedzącego w ławce.

Zastosowanie – obiekty sakralne, audytoria, sale wykładowe, kantorki, boksy stałej pracy, pomieszczenia kasjerskie, recepcje, miejscowe ogrzewanie stanowiska urzędniczego (pod biurkiem).

Nowoczesna technologia – konstrukcja modułowa, skuteczność i energooszczędność. Grzejnik promieniuje w jedną stronę i nie ogrzewa ławki, po kilku sekundach od włączenia grzejnik wydziela odczuwalne ciepło.

Typ K2 – 22 x 300 x L – wymiary, moduł płyty z ramką, struktura powierzchni drewnopodobna: złoty dąb, ciemny dąb

Zalety:

Płyta zintegrowana z konstrukcją ławki, pod siedziskiem nie uszczupla miejsca potrzebnego osobie klęczącej, gdy jej stopy są wsunięte pod siedzisko, tym samym osoba nie ma kontaktu z wysoką temperaturą, nie ma też możliwości fizycznego uszkodzenia grzejnika. Zalet tych nie posiadają inne podobne rozwiązania.
Element grzejny płaszczyznowy znajduje się wewnątrz płyty, co zapewnia bezpieczeństwo. To rozwiązanie powoduje, iż w oddawaniu ciepła bierze udział cała powierzchnia płyty, wyklucza to przypadkowe porażenie elektryczne lub świadome uszkodzenie elementu grzejnego czy też oparzenie, duża powierzchnia podłogi jest ogrzewana. Nie ma sytuacji, opisanej wyżej, gdy klęczący butami dotyka grzejnika.

Płyty promiennikowe typ K1 K2 – konstrukcja stalowa, zamknięta, wykonane z blachy stalowej : K1 – lakierowana, K2 – obramowana ramka ozdobną, powierzchnia drewnopodobna, wyprowadzony przewód elektryczny OMY 3 x 1,5 mm2, L= 2 mb. Napięcie 230V. Klasa izolacji – kl.I

Typoszereg produkowanych płyt ławkowych promiennikowych typ K2

TypKonstrukcjaWymiary – mmMoc
1 mb
KolorMontażCiężar
1 mb
Przewód zasilający
gr.szer.długość
K2w ramce22300od 400
do 2500
230 Wstruktura drewnopodobnapatrz rys. K1-02,7 – 3,7 kgOMY 3 x 1,5 mm2
L = 2mb

MONTAŻ – płyty grzejne montowane w ławce na oparciu nad klęczni­kiem lub pod siedziskiem. Długości płyt dobierać na całą długość wolnej przestrzeni – miejsca gdzie płyty mają być zamontowane. Zalecany jest montaż płyt nad klęcznikiem, tak aby siedzący miał płytę promiennikową przed sobą, wówczas jest osiągana najwyż­sza skuteczność ogrzewania. Czasem warto jest wykonać drobne przeróbki na płycie oparcia ławki, aby tę wartość zachować. Montując płyty pod siedziskiem należy uwzględnić ewentu­alne utrudnienia konstrukcyjne np. listwy, zastrzały. Montaż płyt należy wykonać tak, aby wydzielające się z płyty promieniowanie cieplne obejmowało przestrzeń od stóp do kolan człowieka. Płyta grzejna powinna być zamonto­wana pod odpowiednim kątem nachylenia w stosunku do płaszczyzny, do której jest zamoco­wana. Wytworzona wolna przestrzeń między płyta grzejną a siedziskiem lub oparciem ławki jest zakryta maskownicą zintegrowaną z płyta grzejną. Maskownica zabezpiecza wolną przestrzeń przed wprowadzeniem niepożądanych przedmiotów. Przed przystąpieniem do zamontowania płyt do ławki należy maskownicę skręcić z grzejnikiem uwzględniając kierunek przewodów elektrycznych zasilających grzejnik. Następnie skręcić grzejnik do ławki od przodu (w przypadku gdy grzejnik jest zamontowany pod siedziskiem) a gdy nad klęcznikiem – skręcać od dolnego boku. Na koniec maskownicę przykręcić do konstrukcji ławki. Łączenie płyt elektrycznie równolegle.

Płyta grzejna

Zamontowana pod siedziskiem, od tyłu płyty maskownica.

Płyta grzejna

Zamontowana nad klęcznikiem, ogrzewanie dwustronne.

Schemat

Schemat instalacji elektrycznej w podłodze pod ławkami.

Rysunki techniczne przykładów montażu płyt promiennikowych w ławkach typ K2

*kliknij aby powiększyć

Sterowanie

System ogrzewania strefowego IZOTERMA pozwala dobrać odpowiednie sterowanie do wymogów obsługi:

Zastrzegamy sobie prawo do zmian konstrukcyjnych wyrobów. Strona internetowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

IZOTERMA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową dedykowaną ogrzewaniu kościołów.

KONTAKT

NUMER TELEFONU

+48 71-318-58-95
+48 71-318-58-96
+48 728 168 002

ADRES E-MAIL

izoterma@izoterma.com.pl